Konstrukce pájecích hrotů
Technologie výroby pájecích hrotů není jednoduchá a vyžaduje mnoho znalostí, ale především zkušeností. Mnoho výrobců se snažilo vyrábět hroty, protože na první pohled jde o jednoduchou záležitost, ale výsledná kvalita resp. životnost byla malá. Nejtěžší na výrobě je kvalitní vrstva železa na měděném jádře. Nejlepší je, pokud jsou hroty vyráběny v jednom výrobním závodě a nikoliv v různých kooperacích. U kooperací je nebezpečí, že není možné zajistit potřebnou kvalitu nebo kvalita kolísavá.
Vlastní výroba se sestává ze čtyř až pěti operací. Galvanické pokovení niklem a chrómem se liší podle výrobce:
- Jádro hrotu je soustruženo z vysoce jakostní mědi.
- Následuje pokovení železem. Technologie na první pohled jednoduchá. Bohužel ne každý výrobce ji dokonale zvládá.
- Další pokovení niklem, jako ochrana proti korozi.
- Vrstva chrómu – konečné zvýšení odolnosti povrchu hrotu.
- Aplikace bezolovnaté pájecí slitiny na pracovní povrch hrotu.
Typické závady pájecích hrotů:
Uživatel by měl zvažovat, jaký typ pájecí hrotu zvolí a od jakého výrobce. Pokud má hrot sloužit delší dobu, musí být od seriózního dodavatele, který má zvládnutou technologii výroby pokovení. Obzvláště v době bezolovnatého pájení, kdy pájecí slitina je agresivnější. Není zvláštní, že špatně vyrobený pájecí hrot může mít životnost i několik hodin.
Kvalitní pájecí hroty mají díky stabilnímu technologickému procesu jejich výroby velmi kvalitní poželezený povrch. Kvalitní celistvé měděné jádro zajišťuje velmi dobrý přenos tepla. Tyto skutečnosti dávají pájecím hrotům delší životnost než jejich konkurentům.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |