Adaptér
V praxi se používají dva typy adaptérů, resp. dva typy kontaktování (Obr. 1).
-
Vakuový adaptér
-
Adaptér bez vakuové vývěvy
Vakuový adaptér (Obr. 2)
První z nich je použití vakuového adaptéru. Z adaptéru je odsáván vzduch a tlak okolního vzduchu přitlačí desku na jehlové pole. Podmínkou dobrého přítlaku je deska bez otvorů. Velikost podtlaku není kritická, pro běžné použití stačí klasická rotační vývěva s čerpacím výkonem cca 15 m3/h. Vývěva bývá poměrně hlučná, proto je vhodné umístit ji do zvláštního prostoru.
Adaptér bez vakuové vývěvy (Obr. 3)
U druhého způsobu není nutná žádná vakuová vývěva. Přítlak je tvořen opíráním speciálních kolíků, které rovnoměrně tlačí na horní stranu testované desky a přitláčí ji na jehlové pole. Tento způsob má určitou nevýhodu v tom, že není dobrý přístup na horní stranu. Tato skutečnost je ovšem diskutabilní a záleží, do jaké míry je potřeba mít stranu součástek přístupnou (měření sondou). Tento nedostatek je vyvážen nízkou cenou a možností testovat desky s otvory.
Existují jehlová pole a adaptéry, které zajišťují kontakt na obě strany desky. Jsou však velmi drahé a v praxi se používají jen vyjímečně. Návrh rozmístění testovacích jehel, výrobu a osazení jehlového pole a provedení ovíjených spojů je možné provést vlastními silami nebo zadat specializované firmě. Druhý způsob je v našich krajích méně obvyklý.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |