Jehlové pole
Lůžko a měřicí jehla (Obr. 1)
Jehly se dotýkají plošného spoje přesně definovanou silou, která bývá kolem 1.8 N. Jehla je volně uložena v lůžku. Volné uložení je nutné pro případ výměny jehel při poškození nebo pro případ výměny jehel za jiný druh. Lůžko s měřící technikou je spojeno vodičem a ovíjeným spojem. Ovíjený spoj je nejvýhodnější, protože je kvalitnější než pájený spoj a je podstatně rychleji proveditelný. Výrobci ovšem dodávají lůžka i pro pájení.
Tvary jehel (Obr. 2)
V praxi se používá několik druhů jehel, které se liší tvarem hrotu. Podle místa kontaktu na desce plošných spojů se liší i použitý tvar hrotu. Nejpoužívanější druhy jehel :
- “Špička” (300) se používá na kontaktování testovacích bodů při technologii SMT nebo prokovených otvorů zalitých pájkou.
- “Korunka” má využití při kontaktování spojů zapájených vývodů klasických součástek.
- “Trojhran” slouží na kontaktování prokovené díry.
- “Jamka” slouží na přímé kontaktování vývodů konektorů nebo trnu ovíjeného spoje.
Výčet hrotů není úplný, ostatní tvary hrotů prakticky vycházejí z těchto čtyř uvedených druhů jehel. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že v technice SMT se používají ve většině případů špičky. Pravidla pro výběr kontaktu u klasické montáže jsou velice jednoduchá. Každá součástka, přesněji její vývod, je prostrčen a zapájen na desce plošných spojů a slouží ke kontaktování jehlou (typický je tvar korunky).
Při návrhu testovacího bodu je třeba doržet několik pravidel:
- Testovací bod musí mít takový průměr, aby jehla měla spolehlivý kontakt.
- Testovací bod nesmí splývat s pájecí ploškou. Hrozí neúměrné rozlití pájky v průběhu procesu pájení.
- Počet testovacích bodů musí být kompromisem mezi potřebou testování a velikostí desky. Velký počet bodů může neúměrně zvýšit rozměry desky a tím ztrácí zmenšování a použití SMD význam.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |