Kontrola AOI bezolovnatých pájených spojů
Proč je optická kontrola bezolovnaté pájky obtížnější?
Existují dvě charakteristiky bezolovnaté pájky, které činí optickou kontrolu obtížnější:
- Tvary spojů po přetavení jsou zpravidla nerovnoměrné.
- Povrchy spojů mají sklon k mdlému, matnému vzhledu.
Důvody pro výše uvedené charakteristiky:
Obr. 1 Povrch pájeného spoje s eutektickou pájkou Sn/Pb (a) je porovnáván s bezolovnatou pájkou (spodní obrázek). Hrubý povrch na spodním snímku vysvětluje obtížnost kontroly.
Obecně řečeno, bezolovnatá pájka má rozdíl teploty likvidu vůči teplotě pevného skupenství asi 10°C. Kvůli pomalému procesu chladnutí začíná kovová kompozice tuhnout nestejnoměrně, takže tekutý a tuhý stav koexistují, což je zdroj mdlého povrchu. Na druhé straně, u rychlých period chladnutí jsou povrchy srovnatelně hladší. Ať matný nebo lesklý a hladký povrch, daleko více závisí na podmínkách teploty chladnutí. Kromě toho se rozsah typů matného povrchu do značné míry mění.
Bezolovnatá pájka a automatická optická kontrola (AOI)
Pro automatizovaný systém optické kontroly pájky (AOI) se matný povrch bezolovnatého pájeného spoje může jevit bílý nebo se tvářit jako bílá maska, která zakrývá skutečný tvar kužele. Zde již záleží jakým způsobem AOI pracuje s informací získanou z kontrolované osazené desky s plošnými spoji. V nevýhodě je AOI, který má jednoduchý systém nasvícení a softwarově „pouze“ porovnává získaný obraz s obrazem uloženým v paměti PC. Zde se musí plně uplatnit kvalita vyhodnocovacích algoritmů. Naopak systémy jenž pracují s vícenásobným nasvícením jsou na tom lépe, na vyhodnocení mají více hardwarových prostředků a s kvalitním softwarem, nemají s bezolovnatým pájením problémy. Nejvýhodnějším řešením u AOI je pak přímá kontrola spojů. Spoj není porovnáván s žádným obrazem, ale je přímo „on-line“ měřen dle zadaných kritérií.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |