Složení In-circuit testeru
Příklad testovacího systému - konfigurace testovacích systémů
Základní složení testovacího systému (viz. Obr. 1): testovací přípravek, průmyslové PC a jednotlivé karty měřicícho systému. Jako příklad byl použit systém CheckSum TR-8, nejprodávanější systém v ČR. Ideální testovací systém pro českého uživatele.
Více o testovacím přípravku s jehlovým polem
Blokové schéma testovacího systému Checksum
V blokovém schématu je uvedena pouze základní konfigurace a několik často používach doplňků (viz Obr. 2).
Řidící PC
Řídicí jednotkou je průmyslové PC (viz. Obr. 3). Motherboard je nakupován u renomovaných dovozců výpočetní techniky. Sestavení PC je současně s prodejem testovacího systému. Tudíž jsou do PC instalovány poslední moderní komponenty. Jednotlivé moduly testovacího systému jsou instalovány do průmyslového PC.
Modul TR-8
Srdcem testovacích systémů je měřicí modul TR-8 (viz. Obr. 4). Modul v sobě sdružuje sadu měřicích „přístrojů“, se kterými je možné měřit veškeré pasivní součástky, jednoduché funkční a číslicové testy. Přehled základních testů modulu TR-8.
- Měření zkratů a přerušení na DPS
- Měření odporu
- Měření kapacity
- Měření indukčnosti
- Kontrola polarity transformátoru
- Testování optočlenu
- Test diody
- Test Zenerovy diody
- Test tranzistoru
Modul MPX-3-200 (viz. Obr. 5)
Pro každých 200 zkušebních bodů, které potřebujete, je jeden modul multiplexér (MPX) MPX-3-200. Každý z nich vyžaduje jeden ISA slot průmyslového PC. Tento systém je možno rozšířit až na 8000 zkušebních bodů. Modul MPX umožňuje postupně připojovat jednotlivé měřicí sondy (jehly) k modulu TR-8. Každý obsahuje sadu 200 kanálů. Postupným zvyšováním počtu modulů je možné se dostat až na kapacitu 8.000 testovacích kanálů.
Modul FUNC-2
Systém funkčního testu FUNC-2 (viz. Obr. 6) poskytuje základní nástroje, používané při funkčních zkouškách testované jednotky (UUT) při zapnutí. K těmto nástrojům patří:
- DMM,
- funkční generátor,
- digitální V/V,
- čítač/hodiny,
- jištěné napájecí zdroje,
- nevyhrazená relé,
- spínání vysokého napětí / vysokého proudu.
Základní systém modelu FUNC-2 poskytuje 8 digitálních V/V bitů, jež je možno použít k ovládání externích polovodičových relé (jako jsou relé vyráběná Opto-22) pro vstup nebo výstup, nebo pro LS-TTL, nebo pro logiku slučitelnou s CMOS pro účely funkčních testů UUT. Digitální V/V modelu FUNC-2 mohou také přímo ovládat relé, protože se skládá z budičů s otevřeným kolektorem a zvyšovacím rezistorem.
Model FUNC-2 dále podporuje výstup stejnosměrných napětí přímo do několika simultánních testovacích bodů (až 96) prostřednictvím polovodičových testovacích bodů MDA. Tyto body lze rovněž použít jako zdroj úrovně digitálních signálů. Vyžaduje jeden slot ISA průmyslového PC.
- Dynamické testování FET / tranzistoru
- Kontrola přítomnosti a orientace integrovaných obvodů
- Komplexní měření impedance
- Statistické řízení procesu (SPC)
- Software systému vizuálního testování Windows
Modul PWR-2
Modul TR-8-PWR/PWR-2 (viz. Obr. 7) rozšiřuje možnosti modelu TR-8 o napájecí napětí do 24 V (± 12 V) a stejnosměrný proud do 100 mA. Tato schopnost může zajistit dodatečné pokrytí testem.
Například: Diody a Zenerovy diody, které mají významnou paralelní impedanci, mohou být účinně testovány pomocí modulu TR-8-PWR/PWR-2. Měřicí rozsah diody je do 12 V. Ochranný proud je rozšířen na více než 100 mA.
Testované jednotky s požadavky na nízký výkon je možno pomocí modulu TR-8-PWR/PWR-2 napájet přímo. To je možno použít ke zpracování jednotek s omezeným napájeným testováním kvůli správné funkci. K dispozici jsou dva programovatelné stejnosměrné zdroje, každá dává napětí od –12 V do +12 V s kombinovaným proudem 100 mA. Lze je používat diferenciálně až do 24 V. Hodnotu dodávaného proudu je možno systémem kontrolovat.
Reléové testované jednotky je možno testovat z hlediska správné funkce testováním kontaktů jak ve vybuzeném, tak nevybuzeném režimu. Čtyři nevyhrazená relé jsou určena ke spínání signálů testované jednotky.
Osm digitálních V/V vedení je možno použít jako V/V bity nebo k ovládání relé (ovládače jsou výstupy s otevřeným kolektorem v provedení ULN).
K dispozici je spínaný zdroj počítače opatřený pojistkou, +12 V (1 A), +5 V (1 A) a -12 V (100 mA).
Modul SMT-2
Modulem SMT-2 (viz. Obr. 8) je možné detekovat chyby pájení velkých plochých SMD pouzder jako jsou QFP, PLCC, za určitých okolností i BGA. Plochá sonda je přiložena na pouzdro SMD a měřena kapacita proti jehlám (sondám), které jsou kontaktovány na spodní stranu měřené DPS.
Modul DIG-1
Modul DIG-1 (viz. Obr. 9) je možno použít k napájení a funkčnímu testování obvodových sestav s číslicovými V/V signály. Kontakty číslicových V/V modulu DIG-1 je možno ovládat pomocí testovacího systému Visual MDA a Boundary scanu. Modul DIG-1 poskytuje 48 reléově izolovaných kontaktů číslicových V/V, a testovací systémy Visual MDA je možno konfigurovat s 96 kontakty na systém. Modul podporuje logické úrovně 3.3 V a 5 V.
Modul PS-1
Napájecí zdroj PS-1 je modul pro testovací systém pro funkční testy. Je součástí testovacího systému Analystft.
Modul HP-1
Modul není ve standardní dodávce, ale pouze jako doplněk. HP-1 (viz. Obr. 10) se používá k testování kabelů, kabelových svazků a obvodových sestav z hlediska spojitosti, a svodu a průrazu vysokého napětí. Model HP-1 může provádět měření spojitosti pomocí nízkého prahu až 1 kW, a měření svodu a průrazu pro hodnoty vysoké až 500 MW pomocí stimulu 500 Vss.
Modul RM-1
Reléový modul RM-1 (viz. Obr. 11) je pomocný modul při měření vyšších proudů a napětí. Hlavní význam má při funkčních testech.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |