Software In-circuit testu
Programování In-circuit testu
Software obsahuje kompletní balík ke generování testovacího programu. K dispozici je několik úrovní programovací podpory. PřI tvorbě testovacího programu programátor připojí k systému klávesnici a myš, jež jsou součástí dodávky. Ve většině případů test programuje technik. Testovací programy mohou obsahovat jen několik málo měření, nebo mohou zahrnovat důmyslné schopnosti, jako jsou skoky založené na měřeních nebo vstupu operátora, matematické operace, vstup/výstup souboru, a provádění externích programů. Na pomoc programátorovi je k dispozici on-line nápověda. Panelizované sestavy se zpracovávají zobrazením zprávy "vyhovuje/nevyhovuje" a zkušebních výsledků každé testované jednotky v panelu s možností vynechat jednotlivé DPS a opakovat programovací kroky.
Stručné charakteristiky software:
- Automatické učení přerušení/zkratů podle známého vzorku.
- Automatické učení přítomnosti/orientace IO podle známého vzorku.
- Automatická podpora DPS na panelech.
- Automatický výběr testovací metody a ochrany.
- Vkládání nebo editace dat specifikace UUT (testovacího přípravku).
- Vkládání nebo výstup dat UUT do souboru ASCII.
- Online nápověda.
- Generování počátečního testovacího programu a přiřazení testovacích bodů z dat CAD, jako jsou OrCAD, Mentor, Racal-Radac, P-Cad, HP-BCF, Pads2000, ComputerVision, Tango, Veribest, Cadence, VIEWlogic, Fabmaster, Scicards
- Specifikování vynechaných kroků pro ladění nebo konfiguraci.
- Odchylka a změna měřítka analogových měření.
- Kontrola přípravku z hlediska spojitosti.
- Automatické učení odchylek odporu/kapacitního odporu.
- Samokontrola jednotlivých kontaktů IO a kontrolního obvodu.
- Sonda pro identifikaci testovacího bodu s automatickým pojmenováním.
- Provádění kroků interaktivně během programování s automatickým vyznačením tolerance a rozsahu.
- Přiřazení obrazovky speciálních pokynů operátora.
- Volitelné funkce nožního spínače.
- Volitelná klávesnice operátora.
- Přiřazování názvů kontaktů v délce 8 znaků.
- Přiřazování názvů testů v délce 12 znaků.
- Tisk zkušebních výsledků (všech nebo jen nevyhovujících).
- Tisk zkušebních výsledků pro dávku (protokol výtěžnosti).
- Tisk dat specifikace pro UUT.
- Tisk protokolu zapojení přípravku, jak podle pořadového čísla bodu, tak podle abecedního řazení názvů.
- Konfigurace místa určení protokolu a možností formátování.
- Vkládání až 1000 testovacích bodů pro testovací program.
- Testovací programy je možno vnořovat a vytvářet až 17 000 testovacích kroků pro UUT s úplným protokolováním (ještě více bez úplného protokolování).
- Tisk protokolů SPC (výroba, protokoly řízení Pareto a osa X/sigma).
- Podpora čtyřicetisloupcové tiskárny pro výstup výsledků.
- Podpora LAN
Automatické programování je možno použít k rychlému spuštění testu. Automatickou analýzou známé a dobré testované jednotky jsou zjišťovány odpory, kapacity, mapa přerušení/spojů a diody. To vám umožňuje spustit rychle test, avšak s omezenými diagnostickými možnostmi v případě vad.
Interaktivní vkládání testovacího programu u mnoha sestav je ruční vkládání testovacích kroků nejsnazším způsobem zápisu programů (Obr. 2). Zkušební kroky se vkládají do každého řádku programového editoru, jenž se velmi podobá tabulkovému procesoru. Typický řádek může obsahovat typ testu (např. odpor), název měřené součástky (např. R1, dva testovací body (včetně popisných názvů testovacích bodů), rozsah měření, jmenovitou hodnotu a mezní hodnoty vysokého a nízkého stavu. Jakmile je řádek vložen, programátor může tento řádek interaktivně spustit a využít rozsáhlou sadu nástrojů k jemnému doladění testu. Není-li kupříkladu spokojen s rozsahem automaticky generovaného testu, může programátor zobrazit výstup všech měřicích technik a rozsahů a poté zvolit nejlepší z nich. K dispozici jsou rovněž statistické údaje o měření, jako například průměrný údaj, rychlost měření, nebo standardní odchylka měření. Některá měření jsou systémem generována automaticky. Jako dva příklady mohou posloužit spojitost a orientační mapy IO. Systém může rovněž automaticky určovat rozsahy a techniky (včetně ochranných špiček), jež shledá vhodnými.
Software je navržen pro snadné a intuitivní používání ze strany operátora. Ve standardním provozním režimu operátor jednoduše vloží další testovanou jednotku na místo, posune spouštěcí páku a test automaticky začne. Na konci testu je na monitoru a čelním panelu se světelnými diodami indikován stav "vyhovuje/nevyhovuje", operátor přesune spouštěcí páku dozadu a vyjme testovanou jednotku. Pracujete-li s operátory, vybavenými vyšší odbornou kvalifikací, můžete konfigurovat systém tak, aby používal spínací vstup ke spuštění testu nebo opakování testu, a aby umožňoval testování se zastavením v případě vady. Obrazovka může též obsahovat Paretův diagram v reálném čase, kde rychle zjistíte, zda v aktuální výrobní sérii existuje převaha konkrétních vad. Přídavnou systémovou tiskárnu je možno konfigurovat tak, aby tiskla nevyhovující výsledky automaticky přI výskytu vady, jež je pak možno připojit k testované jednotce, určené do opravy. Tlačítko na čelním panelu je rovněž možno používat k získání zkušebního protokolu. Protokoly je možno konfigurovat tak, aby obsahovaly pouze informace, jež jsou pro vás důležité.
Operátor může systém ovládat prostřednictvím monitoru, klávesnice nebo externí klávesnice, a nožního spínače. Monitor zobrazuje stav a příkazy pro operátora. Klávesnicí je možno ovládat všechny operace systému (pokud nejsou chráněny heslem). Klávesnice může být umístěna vedle přípravku, kde operátor vidí stav testované jednotky – vyhovuje/nevyhovuje – prostřednictvím indikátorů a může řídit běžné testovací operace systému. Nožním spínačem operátor ovládá normálně se opakující operace, jako je například začátek každého testu (Obr. 3).
Konverze CAD (Obr. 4)
Máte-li pro svoji testovanou jednotku k dispozici data CAD, může je systém použít přI generování testovacího programu. Systém podporuje nejoblíbenější programy CAD, jako jsou např. OrCAD, P-Cad, Mentor, HP-BCF, Cadence, Racal-Redac, Viewlogic, Tango, ComputerVision, Pads2000 a Scicards. Načtením uzlových bodů a údajů o součástkách z těchto programů systém Analyst mc vygeneruje testovací program, jenž je připraven ke konečnému odladění, jak je popsáno v předchozí kapitole.
Statistické řízení procesu
Programové vybavení systému obsahuje rozsáhlý balík SPC. Kromě standardních zkušebních protokolů, jež jsou k dispozici po každém testu, může systém protokolovat podrobné informace o testování. K získání protokolů můžete použít software CheckSum, jenž je součástí balíku, nebo můžete použít surové údaje ASCII z jiných aplikací (například z tabulkového procesoru) pro zákaznickou analýzu.Výrobní protokol vám umožní získat - za zvolené časové období a u všech nebo jen vybraných typů testovaných jednotek - různé informace, jako například, kolik jednotek bylo testováno, kolik vad se vyskytlo, a následnou výtěžnost. Paretův protokol vad prezentuje údaje o vadách, roztříděné podle četnosti. Tyto údaje je možno použít k analýze vašich procesů, přIčemž největší problémy jsou osloveny jako první. Protokol X-Bar/Sigma vám poskytne podrobnou analýzu analogových měření, provedených systémem. Vynesením hodnot osy X, standardní odchylky, 3-sigma, Cp a Cpk můžete analyzovat měření během programování pro optimalizaci, nebo měříte-li výstup procesu, můžete zjistit trendy v procesu (Obr. 5).
Zobrazení testované DPS
Pro snadné a rychlejší vyhledání chyby na DPS je možné využít software BoardViewer. Obsluha testovacího systému tak velice snadno nalezne chybu na DPS. Rovněž je možné dohledat chybu na obvodovém schématu (Obr. 6).
Zobrazení schématu zapojení
Schéma zapojení slouží k lokalizaci součástky na schématu sestavy (Obr. 7).
Zobrazení mapy testovacích jehel - sond
Mapa jehel (sond) se používá k lokalizaci jehly (sondy) testovacího bodu (odpružené sondy) na testovacím přípravku (Obr. 8).
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |