Jednotka pájení
Typy hromadného pájení:
- ponorem
- vlečením
- vlnou
Prvním způsobem je pájení ponorem. To znamená, že deska se ponoří do roztavené slitiny. V praxi se tento způsob využívá spíše na vzorkové série. Výrobců je velmi málo, ve většině případů se jedná o prototypy nebo velmi malé série vyráběných zařízení.
Druhý způsob pájení je pájení vlečením. Deska plošných spojů s osazenými součástkami je vlečena po klidné hladině roztavené pájky. Zařízení má vlnu s velmi pomalým tokem, dopravník je rovnoběžný s hladinou slitiny. Vzhledem k tomu, že tento i předchozí druh pájení je ojedinělý, nemá smysl zabíhat do podrobností.
Třetí způsob pájení, pájení vlnou, je dnes absolutně nejpoužívanější a nejrozšířenější. Vlna je schopna zapájet veškerý sortiment desek plošných spojů, tj. jednovrstvé, dvouvrstvé, vícevrstvé a SMD. Pohybující se slitina umožňuje proniknout tlakem a kapilárními silami otvory vícevrstvých desek a tak vytvořit pájecí kužel i na straně součástek. Neustálý pohyb vlny zajišťuje, že vrchol vlny je bez oxidů a tudíž nedochází ke znehodnocování pájených míst. Není ovšem možné opomenout několik nevýhod, které se při pájení vlnou vyskytují.
Velikost závoje Y lze s úspěchem snížit nakloněním dopravního systému o 4° až 8°. Nakloněním pájené desky se podstatně podpoří stékání pájky ze závoje do vlny (hodnota Y se zmenší).
Prakticky všichni výrobci používají náklon, pouze pájecí systétem Kirsten žádný náklon nepotřebuje. Princip protiběžné vlny již z fyzikálních zákonů náklon nevyžaduje. Dokonce zde ani nevzniká závoj Y. Výsledky pájení co se týče do počtu zkratů, jsou překvapivé.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |