Strojní pájení vlnou
Prudký rozvoj automatizovaného pájení byl však podmíněn zavedením plošného spoje do výroby. V roce 1955 si Angličan Strauss nechal patentovat princip automatického pájení pomocí vlny roztavené pájky.
Pájení vlnou se velice rychle rozšířilo neboť podstatně snížilo počet pracovních sil a prudce zvýšilo kvalitu a spolehlivost pájených spojů. Dnes se využívá strojní proces pájení v klasické montáži, SMT a smíšené. Zpracovávají se plošné spoje jednovrstvé, vícevrstvé a ohebné plošné spoje. Samozřejmě není možné obecně říci, že strojní automatizované pájení je vždy lepší než ruční pájení.
Kvalita pájecího procesu při pájení vlnou závisí na několika faktorech:
- vhodném návrhu plošného spoje s ohledem na použité prvky, tj. součástky, které se mají pájet. To vyžaduje určité znalosti od konstruktéra z oblasti použité technologie,
- stanovení optimálního procesu pájení. Zde je třeba určit jednotlivé technologické operace v procesu pájení s ohledem na velikost pájeného spoje, hustoty integrace plošného spoje, použité technologie (klasická , SMT nebo smíšená) a zpracovávaných součástek,
- vypracování vhodných kontrolních metod pro kontrolu kvality plošného spoje a pájených prvků. Tento bod v současné době je dosti diskutabilní. Kvalita součástek a ostatních dílů je na vysoké úrovni. Velmi dobré kvality lze dosáhnout i výběrem dobrého a spolehlivého dodavatele a zpracováním pájených prvků v záruční době. Doporučuje se kontrolovat pouze starší zpracovávané prvky a prvky vlastní výroby.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |