Stavový diagram
Téměř všechny komerčně dostupné slitiny jsou založeny na systémech, kde tekuté kovy jsou zcela v sobě vzájemně rozpustné. (Pamatujte, že tomu tak vždy není, a že můžeme mít dva tekuté kovy, jež se vůči sobě chovají jako olej a voda.)
I když jsou dva kovy v tekuté fázi jeden ve druhém zcela rozpustné, neznamená to ještě, že musejí tuhnout tak, aby vytvořily homogenní pevnou fázi.
Fázový diagram slitiny
Struktura slitiny, a tudíž i získané vlastnosti, budou záviset na povaze pevné fáze (nebo fází). Způsob prezentace této informace představuje fázový diagram (viz Obr.).
V případě pájky předpokládáme, že se skládá z cínu a olova. Nebere se v úvahu případ alternativních pájek pro elektroniku, jež obsahují třetí kov, např. stříbro. Dále je nutno poznamenat, že přítomnost nečistot v pájecí lázni, např. mědi, má významný vliv na tvorbu konečného spoje, někdy nepříznivý.
Stejně jako sůl snižuje bod tuhnutí vody, bod tuhnutí kovu se zpravidla snižuje, jestliže tekutý kov obsahuje v roztoku nějaké jiné kovy. Na fázovém diagramu pro pájku čára AB ukazuje, jak se bod tuhnutí cínu sníží z 232°C v čistém stavu na 183°C, jestliže obsahuje 38 % olova. Podobně čára CB ukazuje, jak poklesne bod tuhnutí olova z 327°C v čistém stavu na 183°C ve slitině s 63 % cínu. Nad čárou ABC je slitina tekutá, pod čárou ADBFC je slitina tuhá.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |