Pájení vyhřívaným nástrojem
Teplota v pájeném spoji by neměla překročit 300°C. Jinak dochází k oxidaci pájky (nárůst difuzní vrstvy) a přepálení kalafunového tavidla.
Obecně platí při pájení tato pravidla:
Vlastní provedení zařízení pro kontaktní ohřev je rozmanitý, ale vždy se jedná o vyhřívaný měděný pájecí hrot. Pájecí hrot bývá povrchově upraven (Ni – Fe + Sn), protože vlastní měď se rychle rozpouští v pájce. Regulace teploty u lepších zařízení je elektronická. Základní parametry pájedel pro ruční pájení udává např. norma MIL STD 1686A a MIL STD 2000A.
Co se týče tvarů hrotů existuje jich nepřeberné množství. Snahou výrobců je pokrýt veškeré aplikace ručního pájení. Za zmínku stojí tzv. minivlna, která slouží k pájení obvodů s jemnou roztečí.
Typické složení pájedla pro ruční pájení kondukcí. Hlavní článek je tepelně vyhřívaný pájecí hrot. Hrot je vyhříván zevnitř případně je topné těleso kolem hrotu (typ PACE). Pájecí hrot s termočlánkem a topným tělesem je umístěn v rukojeti, která je spojena kabelem do řídicí jednotky. Jednotka obsahuje obvody nastavení a regulace teploty. Napájení je ze sítě, přičemž topné těleso je napájeno 12 až 24 V. Jednotka může mýt transformátor ke nížení napětí nebo spínaný zdroj. Celý proces řízení topného tělesa je proveden tak, že na hrotu není téměř žádné rušivé napětí. Tato podmínka je nutná pro pájení staticky citlivých součástek. V podstatě většina výrobců pájedel tyto podmínky splňuje.
Na trhu v ČR a SR působí několik dodavatelů. Vesměs mezi nimi nejsou extrémní rozdíly (OK-Industries, Weller, Pace, .XYtronic, JBC, Hakko, Ersa, atd)
Obrázky:
Obr. 1 Běžný typ ručního pájedla. A) napájecí zdroj, B) pájedlo - pájecí hrot v rukověti, C) stojánek na pájedlo.
Obr. 2 Blokové schéma elektronické regulace běžného pájedla.
Obr. 3 Dvojitá pájecí stanice
Obr. 4 Standardní digitální model pájecí stanice
Obr. 5 Paralelní termokleště
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |