Povrchové úpravy dalšími kovy
Rovněž tvorba intermetalických sloučenin je mezi niklem a zlatem daleko pomalejší, nedochází zde prakticky k žádné degradaci po několika tepelných cyklech.
Například nikl by měl obsahovat více než 10% fosforu; menší množství vede ke vzniku namáhání pokovené vrstvy tahem, jenž se snaží odtrhnout pájecí plošky a může způsobit vznik trhlin na menších prvcích. Vážnější problém je způsoben stykovým rozpouštěním zlata v pájce během montážní operace. Přimísení zlata do slitiny Sn/Pb podporuje vznik křehké metalické sloučeniny AuSn4 a při úrovních zlata nad 5% tato sloučenina ničí mechanickou integritu spoje. Udržováním tloušťky zlata na výše uvedených úrovních se dá předpokládat, že bude k dispozici nedostatečný objem pro zjištění nebezpečných úrovní v hotovém spoji.
Jinou možností, která také dává rovnou povrchovou úpravu, avšak nezpůsobuje křehnutí spojů, je plátovaní zlata stříbrem a v poslední době palladiem. Oba tyto kovy mohou vytvářet významné poměry v krystalizovaném spoji, aniž by měly škodlivý vliv charakteristický pro zlato. Nevýhodou je v obou případech cena - ne cena suroviny, avšak aplikačního zařízení. Většina výrobců desek plošných spojů již má zařízení na nanášení zlata pro plátování stranových konektorů, zatímco plátování palladia nebo stříbra představuje "speciální proces".
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |