Typy pájecích masek
Nevýhody souvisejí především s přesností procesu. Se zmenšujícími se rozměry desky nemůže sítový tisk nabídnout vyhovující rozlišovací schopnost. Inkoust se rozlévá po pájecích ploškách a je velmi obtížné aplikovat masku mezi plošky pro povrchovou montáž s malou roztečí. Navíc tloušťka masky na plošných vodičích může být nespolehlivě malá.
Suchý rezist
Druhá kategorie pájecího rezistu, která řeší některé problémy sítotiskem nanášených inkoustů s přesností, je známa pod názvem suchý rezist. Tato metoda nabývala na oblíbenosti koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let. Suchovrstvá maska lépe vyplňuje prostor mezi vodiči s malým vzájemným odstupem, než je tomu u sítotiskem nanášeného materiálu.
Suchý rezist se nejlépe nanáší pomocí vakuových laminačních zařízení. Ty zajišťují dobré přizpůsobení třírozměrnému povrchu desky plošných spojů a odstranění vzduchových bublin (jež mohou vyvolávat knotový efekt kapalin). Ve srovnání s tekutinami jsou suché rezisty lepší v zakrývání průchozích otvorů.
Po aplikaci vrstva pokryje celý povrch desky plošných spojů a jsou zapotřebí další kroky k vytvoření obrazce plošek, jež mají být vystaveny pájce. Toho se dosáhne pokrytím desky plošných spojů kresbou (předlohou), jež odpovídá obrazci pájecích plošek, a vystavením vlivu ultrafialového záření. Vrstva se tím vytvrdí, avšak neexponované plochy (obrazec pájecích plošek) je možno odstranit po procesu vyvolání pomocí rozpouštědel.
Požadavek velké sériovosti i přesnosti splňují tekuté rezisty, zobrazované fotograficky. V posledních letech dosáhly značné obliby a dnes představují hlavní materiály pro tyto aplikace. Zpravidla se nanášejí pomocí záclonových aplikátorů (kde desky plošných spojů procházejí „záclonou“ rozstřikovaného materiálu) v nepřetržitém procesu s dopravníkem. Jakmile tento rezist uschne, je zpracován fotografickým nástrojem a exponován v procesu, jenž je podobný tomu, který se používá k vytvoření obrazce pájecích plošek technické suché vrstvy. Tím je zajištěna přesnost požadovaná moderními deskami plošných spojů. Tloušťku záclonou aplikovaného tekutého rezistu je možno řídit rychlostí nanášení.
► Nákup na www.abetec.cz
► Další odborné články
► e-Shopy, školení a e-Booky
soldering.cz |
e Booky ZDARMA |
fotografie |
video |